Elektroencefalografia

Elektromiografia (EEG) służy ocenie pracy mózgu. Stosuje się ją w diagnozowaniu i monitorowaniu zaburzeń snu, padaczki, chorób polegających na uszkadzaniu mózgu lub wynikających z uszkodzeń jego struktury. Badanie EEG trwa około 40-45 minut i jest nieinwazyjne oraz bezbolesne.

Badanie EEG głowy (elektroencefalograf) mierzy i rejestruje sygnały elektryczne w mózgu. Podczas badania EEG technik umieszcza na skórze głowy pacjenta małe metalowe krążki (elektrody). Elektrody są podłączone do urządzenia, które dostarcza lekarzowi informacji o aktywności mózgu pacjenta. Aktywność mózgu może pomóc lekarzowi w diagnozowaniu i monitorowaniu stanów, które wpływają na mózg pacjenta.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania EEG:

Badanie Elektroencefalografii przeprowadza się przy podejrzeniu występowania zaburzeń snu lub chorób i stanów związanych bezpośrednio z aktywnością mózgu.
Do wykonania badania EEG głowy powinny skłonić:

  • Nadpobudliwość;
  • Stwierdzenie uszkodzenia mózgu, także w chorobie Alzheimera, Parkinsona i innych chorobach otępiennych
  • kłopoty z pamięcią i koncentracją;
  • Omdlenia;
  • Problemy ze snem;
  • Zaburzenia układu nerwowego.

Przygotowanie do badania Elektroencefalografii:

Do badania EEG głowy należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekki posiłek, by nie doprowadzić do zbyt dużego spadku poziomu glukozy we krwi podczas badania. 24 godziny przed badaniem należy odstawić leki wpływające na pracę układu nerwowego (w porozumieniu z lekarzem). Przed badaniem głowy powinno się umyć włosy i nie stosować żadnych środków do ich stylizacji – lakierów, pianek, żelu i innych.

Cena badania EEG: 110,00zł, dzieci od 8 r.ż.

Czego należy się spodziewać podczas badania EEG?

Oto, co dzieje się podczas badania EEG głowy (Elektroencefalografia):

  • Leżysz w wygodnym łóżku;
  • Specjalista umieszcza około 23 elektrod na skórze głowy za pomocą kleju lub pasty;
  • Przed badaniem EEG relaksujesz się z otwartymi lub zamkniętymi oczami;
  • Możesz patrzeć na jasne światło, aby sprawdzić, czy mózg zmienia się podczas procedur aktywacji;
  • Jeśli masz jakiegokolwiek typu napady, technik odnotuje aktywność w zapisie badania EEG;
  • Podczas rutynowych badań EEG głowy, technik będzie Cię nagrywać przez ~23 minuty i dążył do uzyskania danych z części snu. Podczas elektroencefalografii, które obejmuje wiele godzin, dąży do uzyskania dłuższego zapisu snu, a samo badanie trwa przez godzinę i 15 minut.

Co się dzieje po badaniu EEG głowy?

Po badaniu EEG technik usunie elektrody i oczyści skórę głowy. Włosy i skóra mogą być lepkie, dlatego należy umyć je w domu. Pacjent może prowadzić samochód i wrócić do swoich zwykłych zajęć, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Co się stanie, jeśli uzyskam nieprawidłowy odczyt EEG – Elektroencefalografii?

Lekarz prowadzący badanie może skierować pacjenta do specjalisty, np. neurologa. Specjalista może zdiagnozować, leczyć lub kontrolować stan badanego pacjenta.

Badanie EEG jest bezpiecznym, bezbolesnym testem, który mierzy Twojego aktywność mózgu. Badanie EEG głowy może pomóc lekarzowi w ustaleniu przyczyny objawów, takich jak napady drgawek, dezorientacja lub utrata pamięci. Posiadając diagnozę, lekarz może odpowiednio leczyć i zarządzać stanem związanym z mózgiem.

Nie marnuj czasu – już dzisiaj zarejestruj się na badanie głowy w naszej pracowni EEG!

Potrzebujesz porady zdrowotnej? Skontaktuj się z nami i umów na wizytę ze specjalistą.

Pn – Pt: 7:00 – 20:00
Sb – Nd: Zamknięte

ul. Wojska Polskiego 5A,
83-110 Tczew

Jesteśmy też na: