Drodzy Państwo!
Zapraszamy do przychodni Medical w Tczewie, Gniewie, Pelplinie w celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek rocznik 2005 !!!

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
Powiat Tczewski dołączył do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Zarząd Powiatu Tczewskiego zadecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.
W ramach realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w roku 2017 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2005, które zamieszkują na terenie powiatu tczewskiego.
Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Powiatu Tczewskiego, Miasta Tczewa, Gminy Morzeszczyn, Gminy Pelplin, Gminy Subkowy i Gminy Gniew.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Szczepionka zapobiega zakażeniom typami wirusa HPV 16 i 18, jak również chroni krzyżowo przed 10 innymi z grupy onkogennych HPV: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59. Ponadto szczepionka chroni przed występowaniem brodawek płciowych powodowanych przez typy HPV 6 i 11.

Udział Państwa dziecka w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, Państwa zgody i poprzedzony będzie konsultacją medyczną lekarza uprawnionego do prowadzenia szczepień profilaktycznych. Aby przystąpić do programu szczepień prosimy o wypełnienie deklaracji.

Linki do stron o tematyce HPV:
http://www.hpv.pl
http://koalicjarsm.pl
http://www.jestemprzytobie.pl

 

Zapraszamy!